Infarkt myokardu: Rizikové skupiny, prejavy a prevencia

Podľa štatistík Medzinárodnej zdravotnej organizácie (WHO) sú srdcovo-cievne ochorenia najčastejšou príčinou úmrtí vo svete. Infarkt myokardu, resp. odumretie časti srdcového svalu z dôvodu nedostatočného prívodu krvi, je jednou z najčastejších príčin úmrtia v kategórii srdcovo-cievnych ochorení. V tomto článku sa dozviete, aké sú jeho prejavy a varovné signály, kto spadá do rizikovej skupiny a povieme si aj o prevencii. 

Čo je to infarkt myokardu?

Infarkt myokardu alebo koronárna choroba srdca je kardiovaskulárne ochorenie, ktoré je spôsobené nedostatočným prekrvením a okysličením srdcového svalu (myokardu). Infarktu väčšinou predchádza ischemická choroba srdca, alebo ateroskleróza, ľudovo zvaná aj kôrnatenie ciev. Znamená to, že na steny ciev, ktoré zásobujú srdce krvou a kyslíkom sa usádzajú nánosy tuku, cholesterolu a povlaku. Priestor v cievach sa postupne zužuje a srdce nemá dostatok živín na svoje fungovanie. Časom môže tkanivo srdcového svalu náhle odumrieť, a to je infarkt. 

Príčina vzniku a druhy infarktu

Príčin infarktu je viacero. Vyššie sme uviedli, že často k nemu dochádza, keď tkanivo srdcového svalu odumrie po tom, čo nie je dostatočne zásobené krvou a živinami v dôsledku upchatia ciev. Toto upchatie spôsobuje viacero faktorov ako je nevhodná životospráva s vysokým podielom tukov, stres, málo pohybu, fajčenie, alkohol, emočné vypätie, dlhodobá únava a vyčerpanie a samozrejme aj genetická predispozícia.  Vo vzácnych prípadoch môže byť infarkt spôsobený zápalom tepny, krvnou zrazeninou, alebo spazmom.  Následkom infarktu myokardu môže byť vznik srdcovej nedostatočnosti pri veľkom odumretom ložisku alebo pri akútnej nedomykavosti mitrálnej chlopne. Krajným prípadom je rozvoj kardiogenného šoku. Medzi ďalšie komplikácie patrí prasknutie srdcovej steny, ktoré zpravidla vedie k smrti a takisto poruchy srdcového rytmu, ktoré takisto môžu spôsobiť úmrtie. Neskôr sa môže infarkt rozvinúť do zápalu osrdcovníka. 

Ateroskleróza

Ateroskleróza alebo ľudovo zvaná kôrnatenie ciev teda zhrubnutie a tuhosť ciev ktorými prechádza krv, živiny a kyslík zo srdca do zvyšku tela. Tieto cievy sú za normálnych okolností pružné, elastické a priechodné. Stáva sa, že v dôsledku viacerých faktorov sa na steny ciev začne ukladať povlak z vápnika a cholesterolu, v dôsledku čoho cievy hrubnú a ich priechodnosť je obmedzená. Tento stav sa rozvíja postupne, veľmi často už od mladého veku, no prvé príznaky človek pocíti, až v pokročilej fáze ochorenia. Medzi prejavy patrí pálivá bolesť na hrudi alebo bolesť nôh pri chôdzi. Ateroskleróza často vyústi do infarktu myokardu, cievnej mozgovej príhody alebo kritickej nedokrvenosti končatín. 

Tachykardia 

Tachykardia je forma srdcovej arytmie, pri ktorej je srdcový rytmus trvale zrýchlený. U dospelých o nej hovoríme, ak srdce bije rýchlejšie ako 100-krát za minútu. Prirodzený srdcový sťah vyvoláva sinoatriálny uzol a rozlišujeme sínusovú tachykardiu, kedy je srdcový rytmus zrýchlený, ale pravidelný. V tomto prípade srdcová tachykardia človeka priamo neohrozuje na živote, ale určite srdce vyčerpáva.  Sínusová tachykardia môže, ale nemusí mať svoj pôvod v srdci. Môže ísť o reakciu na stres, hormóny štítnej žľazy alebo na iné podnety. Ak je ale tachykardia zapríčinená srdcom, pacienti musia užívať betablokátory, ktoré upravujú srdcový rytmus. Ak sa sínusová tachykardia, ktorá má pôvod v srdcovom svale nezačne liečiť, môže prerásť do závažnejších foriem arytmií, ako je komorová tachykardia, ktorá je život ohrozujúca. 

Anémia

Anémia alebo chudokrvnosť. Už samotný názov naznačuje, že krv nie je dostatočne bohatá na dôležité zložky. V prípade anémie je reč o nižšej koncentrácii hemoglobínu na 1 liter periférnej krvi. U mužov je kritická hranica menej ako 135 g a u žien je to menej ako 120 g.  Zníženú hladinu hemoglobínu sprevádza aj znížený hematokrit - teda pomer hemoglobínu k celkovému objemu krvi a tiež nižší počet červených krviniek (erytrocytov). Anémiu možno označiť za poruchu prenosu kyslíka tkanivami, keďže kyslík sa viaže na hemoglobín v krvi, ktorého je však v prípade anémie menej. To vedie k nedostatku kyslíka v tkanivách, čo sa nazýva hypoxia.

Čo spôsobuje anémiu?

Ako to už býva, aj v tomto prípade je príčin viacero a patria tam:

  • Nadmerná strata krvi v dôsledku akútneho zranenia, krvácania v tráviacom trakte z vredov alebo pri nádore, alebo silnej a dlhotrvajúcej menštruácii

  • Nedostatočné vstrebávanie železa z potravy, ako dôsledok poruchy trávenia

  • Zvýšená tvorba krvi, ktorá je bežná v druhej polovici tehotenstva alebo pri rýchlom raste u tínedžerov 

  • Poruchy krvotvorby v dôsledku nedostatku železa, vitamínu B12, kyseliny listovej, alebo pri ochoreniach obličiek, štítnej žľazy a iných ochoreniach. 

  • Zvýšený rozpad červených krviniek 

  • Žltačka sprevádza náhly vznik anémie z rozpadu červených krviniek.

Anémia sa prejavuje ako bledosť pokožky, únava, bolesti hlavy, neprospievanie, nechutenstvo, zvýšenie pulzu, pocit búšenia srdca, dýchavičnosť a môže dôjsť aj ku kolapsu. Liečba anémie pozostáva v doplnení železa vo forme tabliet alebo injekčne. Najlepší spôsob doplnenia železa je využiť hémové železo, pretože táto forma je výrazne lepšie vstrebateľná a nespôsobuje tráviace ťažkosti, ako je to v prípade iných foriem železa. Vždy sa o doplnení železa poraďte so svojím lekárom. Tento prvok nie je rozpustný vo vode, ale v tukoch a nadmerné množstvo telo nie je schopné vylúčiť, čo môže viesť k zdravotným ťažkostiam. 

Druhy infarktu myokardu

Infarkt myokardu môže postihovať ľavú aj pravú srdcovú komoru. Veľkosť odumretej časti srdcovej svaloviny je rôzna podľa miesta s rozsahu uzavretej vencovitej tepny. 

Rozdelenie infarktu myokardu podľa lokalizácie

Typ infarktu myokardu sa určuje aj podľa zasiahnutej oblasti srdca. Rozdeľujeme ho na:  Predný - alebo anteroseptálny Anterolaterálny Laterálny Spodný - alebo diafragmatický Zadnej steny Pravej komory  Infarkt možno deliť aj podľa stupňa postihnutia srdcovej steny na: transmurálny (postihuje celú hrúbku srdcového svalu) a netransmurálny (srdcový sval je zasiahnutý len do určitej hĺbky). Ďalšie delenia súvisia s vyšetrením EKG.

Aké príznaky má infarkt?

Medzi najčastejšie prejavy infarktu patrí náhla tlaková alebo zvieravá bolesť na hrudníku, pálenie za hrudnou kosťou, dýchavičnosť, pocit nevoľnosti až zvracanie, bolesť v ramene, paži, krku, v ľavej hornej končatine, niekedy dokonca aj v čeľusti, pod lopatkou, alebo v žalúdku. Ďalej závrat a točenie hlavy, studený pot, mdloby, náhla únava, náhla strata vedomia (presynkopa), strach, nespavosť a bledosť. V mnohých prípadoch sa ischemická choroba neprejavuje žiadnymi závažnými symptómami, resp. je bezsymptómová, až dôjde k infarktu alebo k náhlemu úmrtiu bez toho, že by človek tušil, že niečo nie je v poriadku.  Rozlišujeme chronickú a akútnu formu ischemickej choroby srdca. Akútna forma sa prejaví náhlou anginou pektoris čiže bolesťou na hrudi, ale sval ešte neodumiera, náhlým odumretím časti svalu (infarkt) a v najhoršom prípade, náhlým úmrtím. Infarkt je v podstate vyvrcholenie dlhotrvajúcej anginy pektoris a je potrebné v jeho prípade konať naozaj rýchlo, aby sa predišlo nezvratnému poškodeniu srdcového svalu. 

EKG infarktu myokardu

EKG je zobrazovacia metóda srdcovej činnosti, na základe ktorej lekári určia rozsah poškodenia srdcového svalu. Ak pacient zažíva bolesti na hrudníku a existuje podozrenie na infarkt je kľúčové, aby podstúpil vyšetrenie EKG. Je nutné urobiť niekoľko záznamov v časovom rozostupe 15-30 minút alebo je pacient napojený na kontinuálny EKG monitoring. Len samotné EKG však nestačí na stanovenie diagnózy akútnej ischémie. 

Prvá pomoc pri infarkte myokardu

Ak sa ocitnete v situácii s podozrením na infarkt myokardu, či už u seba alebo iného človeka, máme pre vás zopár rád, ako konať.

  • Postihnutého človeka je potrebné posadiť a prerušiť akúkoľvek záťaž či námahu. Aj napriek vážnej situácii je vhodné zachovať pokoj a postihnutého nerozrušovať.

  • Povoľte oblečenie v oblasti pásu a krku – uvoľnite opasok, kravatu, nohavice či golier, aby krv mohla voľne prúdiť.

  • Ak sa nachádzate v interiéri, otvorte okno – je potrebné zabezpečiť dostatok kyslíka. 

  • Zavolajte záchranku. 

  • Ak má človek už diagnostikovanú ischemickú chorobu srdca a má pri sebe lieky, môžete mu ich podať.

  • Ak by došlo k zástave srdca a dýchania, je potrebné neodkladne vykonať resuscitáciu! Pri zástave krvného obehu odumierajú mozgové bunky už po piatich minútach. 

  • Ak po vyšetrení záchranári zhodnotia, že ide o infarkt, pacient je okamžite prevezený do nemocnice. 

Tam pacient podstúpi vyšetrenia na určenie rozsahu poškodenia. Ak ide o vážnejší typ infarktu, pacient je prevezený do kardiocentra, kde podstúpi vyšetrenie kontrastnou látkou, tzv. koronarografiu. Na základe nej lekári vidia, ktoré cievy sú zúžené a do akej miery. Následne môžu pacientovi cievy mechanicky roztiahnuť alebo vystužiť. V prípade, že ide o menej závažný typ, pacient putuje do nemocnice, kde podstúpi krvný test a ďalšie testy. 

Liečba infarktu

Liečba infarktu je veľmi individuálna nakoľko závisí od rozsahu poškodenia. Na určenie rozsahu poškodenia sa používa EKG, na základe ktorého lekár určí o aký typ infarktu ide. Samozrejme platí, že čím skôr sa človeku dostane lekárska pomoc, tým je vyššia pravdepodobnosť na uzdravenie. Ďalším faktorom v liečbe je aj čas a zmena životného štýlu – úprava stravy a fyzická aktivita.  Hlavným cieľom liečby infarktu je čo najrýchlejšie, do niekoľkých hodín, obnoviť normálny prietok postihnutej vencovitej tepny. To si vyžaduje rýchly presun pacienta do špecializovaného kardiocentra. Tam pacient podstúpi katetrizáciu srdca a následne aj angioplastiku - spriechodnenie uzavretej alebo zúženej tepny. Tá sa robí vpichom cez stehennú tepnu a pomocou cievok a ďalších nástrojov lekári spriechodnia tepnu. O úspešnosti zákroku do veľkej miery rozhoduje čas, za ktorý sa pacientovi dostane pomoc. Niektorí pacienti musia podstúpiť rozsiahlejšiu operáciu, a to aplikáciu koronárnych bypassov - premostenia na zlepšenie zásobenia srdcového svalu. Súčasťou liečby je aj užívanie liekov, u mnohých pacientov doživotne. 

Rehabilitácia po infarkte

Rehabilitácia po infarkte myokardu je zameraná hlavne na pohybové aktivity, ktoré postupne zaťažujú srdce tak, aby zosilnelo. Ideálne je nájsť si odborníka, fyzioterapeuta, ktorý nastaví cvičenie presne podľa vašich možností a potrieb. Pacientom sa často odporúča pobyt v kúpeľoch zameraný práve na srdcu prospešné pohybové aktivity.  Ďalej je potrebné upraviť životosprávu, obmedziť alkohol a fajčenie a v prípade nadváhy sa odporúča aj redukcia hmotnosti. Ak sú prítomné iné diagnózy ako vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol  či cukrovka, aj tie je nutné dostať pod kontrolu a patrične ich liečiť.  Pacient po prekonaní infarktu myokardu je náchylný na ďalší, preto musí byť zvlášť dôsledný v liečbe a prevencii. 

Srdcový infarkt a prevencia

Prevencia je najlepší spôsob liečby. Pohyb, strava, dostatočný odpočinok a odolnosť voči stresu sú kľúčové pred dlhodobé udržanie zdravia. V tejto časti článku sa pozrieme na to, aké potraviny a pohyb sú vhodnou prevenciou proti srdcovo-cievnym ochoreniam. 

Zdravé potraviny

Vo svete existuje veľká polemika o tom, čo je a nie je zdravá strava. To, čo jednému človeku pomôže, inému môže uškodiť. Viac ako univerzálne recepty na zdravie je treba poznať svoju špecifickú konštitúciu a riadiť sa tým, čo je pre vhodné práve pre nás. Navyše, mnoho potravín a jedál, ktoré sa bežne považujú za nezdravé či kalorické nemusia uškodiť, pokiaľ ich konzumujeme v primeranom množstve a vo vhodnom čase. Hovorili sme o tom, že infarkt myokardu je zväčša výsledkom aterosklerózy, teda postupného upchávania ciev, ktoré je do veľkej miery spôsobené konzumáciou tučných jedál, teda vyššieho cholesterolu a stravy chudobnej na dôležité vitamíny a minerály.  Ak chceme svoje srdce podporiť stravou, do svojho jedálnička môžeme zaradiť nasledovné potraviny pre zdravé srdce a cievyBobuľovité ovocie - znižujú zápal a podporujú srdce. Obsahujú vlákninu, veľa vitamínu C a tiež antioxidanty, ktoré prospievajú srdcu.  Paradajky - okrem toho, že obsahuje veľa vitamínu C a betakaroténu, takisto obsahuje lykopén. Je to fytochemikália, ktorá znižuje hladinu cholesterolu v krvi.  Losos a iné ryby - losos, ako aj iné tučné ryby, ako napr. sardinky, tuniak, treska a makrela, patria medzi top potraviny pre zdravé srdce, a to vďaka vysokému obsahu omega-3 mastných kyselín. Mnohé vedecké štúdie potvrdili, že práve tieto mastné kyseliny sú skvelou prevenciou srdcových ochorení, od srdcovej arytmie, cez aterosklerózu a teda aj infarkt.  Pohánka - je známa svojím obsahom rutínu, ktorý priaznivo pôsobí na pružnosť ciev. Spolu s vitamínom C znižuje výskyt trombózy, infarktu a mozgovej príhody. Pohánka má špecifickú chuť pripomínajúcu oriešky. Odporúča sa konzumovať aspoň dvakrát do týždňa, či už si ju uvaríte ako prílohu k hlavnému jedlu, prípadne vo forme rizota, alebo existuje na trhu pohánková múka a z nej vyrobené pečivo, prípadne pohánkové vločky.  Sója - potravina, ktorú možno konzumovať v rôznej forme od sójového mlieka, cez maslo, tofu či iné sójové výrobky. Sója je bohatým zdrojom bielkovín, pričom obsahuje veľmi málo nezdravých tukov a cholesterolu. Ďalej obsahuje vlákninu, vitamíny a minerály a takisto polynenasýtené tuky. To všetko prospieva nášmu srdcu a je dobrou prevenciou voči ochoreniam ciev a srdca.  Zemiaky - zemiaky obsahujú veľmi málo sodíka, no za to väčšie množstvo draslíka, čo pomáha pri znižovaní krvného tlaku. Neošúpané zemiaky obsahujú viac vlákniny, ktorá znižuje riziko ochorenia srdca. Sú dobrým zdrojom vitamínu B6, ktorý je potrebný pre syntézu hemoglobínu a je základnou súčasťou červených krviniek. Zemiaky tiež obsahujú rôzne fytoživiny, ktoré majú antioxidačnú aktivitu. Samozrejme, treba ich konzumovať pečené, prípadne varené a vyhýbať sa smaženým, fritovaným zemiakom, hranolčekom a chipsom, ktoré naopak k srdcovým ochoreniam prispievajú kvôli vysokému obsahu nezdravých tukov.  Avokádo - v posledných rokoch získalo avokádo obrovskú popularitu a radí sa k superpotravinám. Obsahuje nenasýtené omega-3 mastné kyseliny, znižuje hladinu nebezpečných tukov v krvi, ako je cholesterol a triacylglyceroly. Ďalje obsahuje vitamíny skupiny B, ktoré takisto chránia srdce. Pokojne si doprajte avokádo 2 až 3x týždenne. Potravín, ktoré prospievajú srdcu je samozrejme omnoho viac. Vyberte si tie, ktoré vám chutia, sú ľahko dostupné, v bio kvalite a ideálne dopestované lokálne. 

Kardio cvičenie 

Už samotný názov kardio značí, že ide o pohyb zameraný na posilnenie srdcového svalu. Väčšinou ide o ľahko dynamické aktivity, pri ktorých sa mierne zvýši tepová frekvencia, ale človek by mal byť stále schopný rozprávať. Ide o jeden z najlepších spôsobov spaľovania tukov a teda aj redukcie hmotnosti a naberania kondície.  Medzi najobľúbenejšie kardio aktivity podporujúce srdce patrí svižná chôdza, beh, nordic walking (chôdza s paličkami, ktorá má špeciálnu techniku zapájajúcu horné končatiny), plávanie, bicyklovanie, tanec, korčule, ai.  Zároveň je potrebné dodať, že aj posilňovanie s vlastnou váhou, činkami a tiež odporové cvičenie sú fantastickoou prevenciou srdcových ochorení, pretože znižujú tuk v oblasti srdca a takisto ho udržiavajú v kondícii. 

Nízky tlak a infarkt

Infarkt myokardu sa často spája s vysokým krvným tlakom, ktorý je pre srdce nebezpečnejší, ako nízky tlak. Normálny tlak a nízky tlak sa dokonca považujú za prevenciu voči srdcovo-cievnym ochoreniam a teda aj infarktu.  Nízky tlak alebo hypotenzia je stav, kedy je krvný tlak pod hranicou 100 / 60 mmHg. Nízky tlak na rozdiel od vysokého tlaku infarkt nespôsobuje, ale je jeho prejavom. Je to z dôvodu narušenia funkcie srdca, ktoré svojou činnosťou pumpuje krv do tela. 

Prekonaný / prechodený infarkt - Ako sa prejavuje?

Takisto nazývaný aj tichý infarkt, ktorý tvorí až polovicu prípadov.  Mnoho ľudí slabý infarkt prehliadne, alebo nevenuje dostatočnú pozornosť symptómom, prípadne nevie, že ide o príznaky infarktu.  Tichý infarkt je prevažne asymptomatický a je možné ho odhaliť až vďaka EKG. Častejšie postihuje mužov, ako ženy, ale ženy majú pri nich zas vyššiu úmrtnosť.  Príznaky tichého infarktu: nevysvetliteľná únava, nepríjemný tlak v čeľusti, hornej časti chrbta alebo ramien. Bolesť sa môže zameniť aj za tráviace ťažkosti. Ak si všimnete u seba akékoľvek nevysvetliteľné symptómy, nečakanú bolesť, potenie, únavu, vyhľadajte čím skôr lekára. Tichý infarkt vás síce nemusí vyradiť z činnosti hneď, ale po čase môže predstavovať vážne zdravotné riziko. 

Kedy vzniká nábeh na infarkt?

Infarktom trpia viac muži ako ženy. Ďalej k infarktu prispieva aj ročné obdobie a denná doba. Najčastejšie k infarktom dochádza v zimnom období, v pondelok a do pár hodín od prebudenia.  Infarkt častejšie postihuje ľudí, ktorí už majú nedostatočnú funkciu srdca, a to ischemickú chorobu srdca, aterosklerózu, prípadne svoj vplyv zohrá životný štýl - strava bohatá na tuky, obezita, vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak, fajčenie, alkohol, atď. Všetko sú to faktory, ktoré vplývajú na prietok krvi a teda aj zásobovanie srdca živinami a kyslíkom. Nedostatok kyslíka spôsobí následne odumretie srdcového tkaniva, teda infarkt. Samozrejme, treba myslieť aj na to, že nie všetky faktory máme pod kontrolou. Vek, genetika, prežívanie emócií a stresu, to všetko na zdravie srdca vplýva. 

Aké iné typy infarktu poznáme?

Okrem infarktu myokardu, teda odumretia srdcového svalu, sa môžeme s infarktom stretnúť aj v súvislosti s inými orgánmi. 

Mozgový infarkt (cievna mozgová príhoda, mŕtvica)

Cievna mozgová príhoda je v zásade mozgovým infarktom. Dochádza pri ňom k upchatiu cievy krvnou zrazeninou, zúžením cievy a prípadne jej prasknutím, čo spúšťa krvácanie do mozgu a poškodenie mozgu. Ak sa mozog prestane prekrvovať a tento stav trvá nejakú dobu, tkanivo začne odumierať, čo je nezvratný stav a môže vážne narušiť kvalitu života, prípade život ohroziť. 

Infarkt ucha 

Alebo náhla strata sluchu, ku ktorej dochádza bez zjavných príčin. Jednou z nich môže byť aj poškodenie krvného zásobenia vnútorného ucha podobne, ako je to pri srdcovom infarkte, ale príčina oslabenia alebo straty sluchu zvyčajne nie je známa. Úlohou lekárov je zistiť, či tento stav nespôsobila vážnejšia diagnóza, napríklad nádor na mozgu, ktorý by potenciálne mohol tlačiť na centrum sluchu. K infarktu ucha dochádza náhle bez varovných signálov. Väčšinou niečo také postihne ľudí, ktorí už predtým riešili problém s ušami či sluchom. Dobrou správou je, že zmena atmosférického tlaku, ku ktorej dochádza napríklad pri cestovaní lietadlom pôsobí na stredné ucho - klasické zaľahnutie, ale pri infarkte ucha dochádza k poškodeniu zmyslových buniek priamo vo vnútornom uchu. Náhla strata sluchu sa v niektorých prípadoch dáva do súvislosti s vírusovými zápalmi a so zápalmi príušných žliaz. Liečba tohto stavu pozostáva v nasadení kortikosteroidov. Do veľkej miery rozhoduje čas, preto s liečbou neotáľajte. Asi polovici ľudí s týmto problémom sa sluch po liečbe vráti. Ak však liečba do týždňa nezaberie, nemá zmysel ďalej lieky užívať.  Medzi príznaky infarktu icha patrí: oslabenie sluchu (väčšinou na jednej strane), pocit tlaku, plnosti v uchu, závraty, pískanie, hučanie a šumenie v uchu, tinnitus. 

Infarkt sleziny

Odumretie tkaniva sleziny v dôsledku poruchy jeho výživy a takisto obmedzenej dodávky krvi do sleziny. Nekróza / odumretie môže nastať v celom orgáne alebo iba jeho časti. Ak je postihnutá len časť sleziny, tá sa môže odstrániť a zvyšok sleziny sa zachráni. Sú však aj prípady, kedy je postihnutá úplne celá slezina a vtedy je nutné ju vyoperovať celú.  Slezina má rôzne dôležité funkcie. Podieľa sa na tvorbe krvi a tiež imunitných a metabolických procesov. Hlavnou príčinou infarktu sleziny je prudké zhoršenie prietoku krvi cez krvné cievy a obzvlášť je ohrozená artéria sleziny. Buď je zasiahnutý jej hlavný kmeň alebo jednotlivé vetvy. Prerušenie prívodu krvi do sleziny následne spôsobí odumretie tkaniva. Tento stav sa v mnohých prípadoch neprejaví žiadnymi klinickými prejavmi. Inokedy je zas prítomná bolesť, malátnosť, slabosť a celkové narušenie funkcií tela. 

Infarkt placenty

Placenta je orgán, ktorý zabezpečuje výživu plodu, ako aj filtrovanie odpadu. Chráni pred infekciami a podieľa sa na produkcii hormónov produkovaných počas tehotenstva. Placenta zabezpečuje dýchaciu funkciu, metabolickú reguláciu, sekréciu, elimináciu, je prechodnou pečeňou a endokrinnými orgánmi plodu. Zdravá placenta rastie počas celého tehotenstva a po narodení dieťaťa váži okolo 700 gramov.  Infarkt placenty je patológia placenty, pri ktorej časť tkaniva placenty odumiera, ako dôsledok obmedzenia prívodu krvi. Placenta, ktorá nie je schopná poskytnúť živiny a výživu potrebnú pre rast a prosperovanie plodu, môže spôsobiť nízku pôrodnú hmotnosť dieťaťa, predčasný pôrod, nedostatok kyslíka pri narodení alebo dokonca smrť plodu. Zvyčajne sa infarkt placenty objavuje u žien s vysokým krvným tlakom alebo so zmenami zrážanlivosti krvi. Ak trpíte vysokým krvným tlakom, máte problémy so zrážanlivosťou (tromby alebo zrazeniny v anamnéze) alebo ste už potratili v dôsledku infarktu placenty, váš lekár vás bude dôslednejšie sledovať a prípadne vám podá lieky na prevenciu problémov tohto typu. V zásade tento stav neohrozuje život matky, pokiaľ nemá preeklampsiu. V takom prípade je nevyhnutná dôslednejšia lekárska starostlivosť.

Pľúcny infarkt

Pľúcny infarkt je odumretie pľúcneho tkaniva v dôsledku upchatia ciev. Upchatie ciev v pľúcach sa odborne nazýva aj pľúcna embólia (PE). Tá je spôsobená obštrukciou časti pľúcneho arteriálneho riečiska buď krvnou zrazeninou, alebo vo vzácnych prípadoch aj inými hmotami - tukové tkanivo, vzduch, plodová voda, cudzie teleso, ktoré donesie do pľúc krvný obeh. Neliečená PE spôsobuje smrť v 30%. Nebezpečenstvo pľúcnej embólie spočíva v tom, že je často bez symptómov. PE má tendenciu sa opakovať. Príznaky PE sú nasledovné:  ťažkosti s dýchaním, cyanóza (namodralé sfarbenie kože a slizníc pri vyššom obsahu deoxygenovaného hemoglobínu v krvi), kašeľ, niekedy aj s vykašliavaním krvi, bolesti na prsiach, tachykardia, zrýchlené dýchanie, prípadne pokles krvného tlaku až cirkulačný šok, v krajnom prípade náhle úmrtie.  

Prevencia proti infarktu s PROFY

Naša poliklinika je vybavená cievnou ambulanciou, kde je možné podstúpiť vyšetrenie ciev. Ďalej fyzioterapeuti vám pomôžu nastaviť pohybovú aktivitu v prípade, že potrebujete zaradiť do svojho života viac pohybu, alebo redukovať hmotnosť. Pravidelná fyzická aktivita a pohyb sú prevenciou voči mnohým ochoreniam a nevyhnutnosťou, ak chceme pestovať zdravie a dlhovekosť. Zároveň vám fyzioterapeut pomôže s rekonvalescenciou už po prekonanom infarkte, kedy je nutné postaviť sa na nohy a posilniť srdce čím skôr.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.