Osteoporóza - všetko čo potrebujete vedieť?

Ako pri väčšine chorôb, aj pri osteoporóze sa najväčší význam pripisuje prevencii a včasnej diagnostike, resp. liečbe. Vedieť čo tá osteoporóza vlastne je, aké sú jej príčiny a príznaky nám pomôže sa tomuto ochoreniu vyvarovať. Správne jesť a zdravo žiť, to je návod ako si s osteoporózou poradiť!

Čo je osteoporóza a aké sú príčiny vzniku tohoto ochorenia?

Osteoporóza je kostná choroba, ktorá sa prejavuje rednutím kostných tkanív. V kostiach sa vytvárajú póry, dochádza k úbytku vápnika a iných minerálov. Príčinou môže byť vek, podvýživa, ale aj nedostatok pohybu a sedavý spôsob života. Toto ochorenie sa môže dostaviť pri dlhodobom užívaní steroidov a nadmernom užívaní alkoholu, kávy a cigariet. Indikátorom je aj výskyt osteoporózy v rodine.

Na osteoporózu má veľký vplyv aj menopauza, ktorá spôsobuje pokles ženského hormónu estrogénu. Jeho nedostatkom sa urýchľuje strata kostnej hmoty. Preto sú na osteoporózu najviac náchylné ženy po prechode, zväčša bielej rasy, s útlou postavou a nízkou kostnou hustotou. Navyše ženy majú od prírody menej kostnej hmoty ako muži.

Aké má osteoporóza príznaky?

Hlavným príznakom sú silné bolesti kostí. Osteoporózne prejavy sú najčastejšie bolesti chrbta, ľahká lomivosť kostí, zmenšenie telesnej výšky, zmenšená pohyblivosť, či vytvorenie hrbu.

Dôvodom na podrobné vyšetrenie by mala byť akákoľvek zlomenina, ku ktorej dôjde bez závažného úrazu. Môže to byť možný dôsledok osteoporózy. Najčastejšie sa takéto zlomeniny objavujú v oblasti chrbtice, ide o tzv. osteoporózu chrbtice. Ďalej môže dochádzať k zlomenine krčka stehennej kosti a zápästia.

Možnosti prevencie od detstva až do dospelosti

Dôležité je, s akým množstvom kostnej hmoty človek vstupuje do dospelosti. Tvorí sa správnou výživou a dostatkom pohybu. Vrchol hustoty kostí sa dosahuje medzi 30. až 35. rokom života. S pribúdajúcim vekom cca. od 45. rokov u žien a od 60. rokov u mužov sa kostná hmota odbúrava. Úbytok sa ročne pohybuje od 1 - 3 %. Dôležitý je teda rovnovážny stav medzi pribúdaním a ubúdaním kostnej hmoty.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>