Gestačný diabetes mellitus alebo tehotenská cukrovka

Test na tehotenskú cukrovku je rutinným vyšetrením u každej budúcej mamičky. Avšak veľmi dôležitým. Tehotenská cukrovka totiž predstavuje pre každú budúcu mamičku a jej dieťa určité ohrozenie a neradno ho podceniť. 

Gestačný diabetes mellitus

Tehotenská cukrovka či tehotenský diabetes, aj s týmito názvami sa stretneme. Ide o diagnózu, kedy má žena zvýšenú hladinu cukru v krvi prvýkrát zaznamenanú počas tehotenstva a po pôrode zvykne sama odznieť. V prípade zistenia tohto ochorenia u budúcej mamičky niekedy stačí úprava jedálnička, pravidelný pohyb, no v niektorých prípadoch je nutné aj podávanie liekov. Najčastejšie za rozvojom tohto ochorenia stojí obezita, genetika, alebo aj vyšší príjem sladkých jedál. Najdôležitejšiu rolu však zohrávajú hormonálne zmeny, pretože rastúca placenta tvorí v tele matky hormóny, ktoré ovplyvňujú hladinu inzulínu, a ten neudrží hladinu cukru v krvi v norme, čo sa nazýva rezistencia na inzulín. Inzulín, ako vieme, zodpovedá za prenos cukru do buniek a jeho premenu na energiu. Pokiaľ nie je v tele dostatok inzulínu, cukor sa nepremieňa a jeho hladina v krvi stúpne, čo sa odborne nazýva hyperglykémia.  

Rizikové faktory a príznaky u tehotných

Riziko tehotenskej cukrovky nespočíva len v zdraví matky, ale i dieťaťa. Nadmerná glukóza z krvi matky totiž prechádza placentou k dieťaťu, ktoré sa môže narodiť s vyššou pôrodnou váhou (makrozómia), väčšími orgánmi a po pôrode mu hrozí aj hypoglykemický šok či spomalený vývoj. Navyše deti narodené matkám s tehotenskou cukrovkou  majú vyššiu pravdepodobnosť detskej obezity alebo cukrovky 2. typu v dospelosti.  Príznaky tohto ochorenia nie sú zrejmé. Mamička môže mať väčší smäd, ale väčšinou toto ochorenie prezradí až test, ktorý dnes podstupuje každá tehotná žena.

Vyšetrenie - OOGT test

Vyšetrenie na tehotenskú cukrovku spočíva v dvoch fázach. Prvá fáza sa vykonáva do 14. týždňa tehotenstva. Tehotná žena príde do ambulancie alebo odberového laboratória nalačno, čiže v noci a ani ráno nesmie nič jesť a piť môže len čistú vodu alebo nesladený čaj. Dodržať tento pôst je veľmi dôležité, pretože by inak mohlo dôjsť k skresleniu výsledkov testu. Po odbere krvi zo žily sa potom stanoví hladina cukru v krvi a lekár podľa výsledku vyhodnotí, ako ďalej.  Hodnoty prvej fázy vyšetrenia tehotenskej cukrovky sa pohybujú nasledovne: Menej ako 5,1 – výsledok je v norme, ďalšie vyšetrenie žena podstúpi až v II. fáze. Medzi 5,1 - 6,9 – robí sa ďalší kontrolný test, čo najskôr. Pokiaľ je hodnota v norme, žena absolvuje ešte záťažový orálny glukózotolerančný test (OOGT) a výsledok definitívne ukáže, či trpí tehotenskou cukrovkou. Pokiaľ je ale druhá hodnota opakovane zvýšená, ďalšie testovanie nie je potrebné vykonať a stanoví sa diagnóza cukrovka. Viac ako 7,0 - nie je  potrebné ďalšie dodatočné testovanie a je rovno diagnostikovaný diabetes. Druhý test prebieha medzi 24. a 28. týždňom tehotenstva, kedy absolvujú mamičky obávaný záťažový orálny glukózotolerančný test. Žena opäť príde do ambulancie alebo na odberné miesto nalačno a odoberie sa jej zo žily vzorka krvi. Následne vypije v priebehu 3-5 minút 75 g glukózy, ktorá je rozpustená v 300 ml vody. Niektoré ordinácie už ponúkajú ochutené roztoky, takže zážitok zo sladkej chuti nie je tak nepríjemný. Ďalšie odbery krvi prebehnú do 60 a následne do 120 minút po vypití glukózovej vody. Výsledok vyšetrenia sa dozvedáte ešte v ten deň. K definitívnemu stanoveniu diagnózy sú potrebné ešte hodnoty druhej fázy vyšetrenia tehotenskej cukrovky. 

Liečba tehotenskej cukrovky

V prípade, že zaznie diagnóza tehotenská cukrovka, dostane nastávajúca mamička lieky na predpis s účinnou látkou metformín, teda inzulínom. Neoddeliteľnou súčasťou liečby je aj upravený jedálniček a pohyb, samozrejme v rámci zdravotných možností budúcej mamičky. Čo sa jedálnička týka v zásade nejde o nič zložité, treba dodržiavať pár zásad ako pri akejkoľvek inej diéte.  Potraviny, ktoré sú pre mamičku s tehotenskou cukrovkou nevhodné: Všetko s vysokým glykemickým indexom - sladkosti, polotovary a priemyselne spracované jedlá, do ktorých je pridávaný cukor pre lepšiu chuť a ako konzervant, vyprážané jedlá, jedlá s obsahom škrobu a bielej múky, veľké porcie sacharidových príloh ako napr. zemiaky, ryža a cestoviny, ovocné šťavy a džúsy. Naopak vhodnými potravinami pri tehotenskej cukrovke sú bielkoviny v primeranom množstve podľa hmotnosti tela. Najjednoduchšie je si potrebné množstvo vypočítať podľa rovnice 1kg hmotnosti = 1 g bielkovín. Voľte kvalitné zdroje bielkovín ako sú: ryby, vajcia, biele mäso, mliečne výrobky a strukoviny. Príjem zdravých tukov by nemal byť neobmedzený, ale bez obáv môžete konzumovať orechy, avokádo, maslo, masť a tučné ryby. Vlákninu zaraďte do každej porcie jedla a nahraďte alebo doplňte ňou časť prílohy. Ideálne množstvo vlákniny je 30 g na deň. Jej vhodným zdrojom je čerstvá a fermentovaná zelenina. Pozor však na cukor v nálevoch. Ďalším vhodným zdrojom vlákniny sú strukoviny, pšeničné otruby a ľanové semienka. Vláknina okrem poskytovania množstva vitamínov a minerálov vhodne upravuje trávenie a zlepšuje pravidelné vyprázdňovanie, pokiaľ pri tom dbáte aj na dostatočný príjem tekutín.

Pohybová aktivita pre mamičky s tehotenskou cukrovkou

Pohybovú aktivitu by vám mal schváliť váš lekár, ale ak vám v pohybe nič nebráni, ideálna je chôdza, kľudne aj rezkejšia, domáci tanec, joga pre tehotné, alebo cvičenie pod dohľadom skúseného trénera. Ak ste boli pred otehotnením zvyknuté na pravidelný pohyb a váš zdravotný stav to dovoľuje, nie je dôvod s aktivitou prestať.  Tehotenstvo nie je choroba, ale prirodzený stav, ktorý síce môže so sebou priniesť aj komplikácie, alebo zvýšenú opatrnosť, ale ak je žena zdravá, nemá sa čoho obávať a môže naďalej robiť svoje obľúbené činnosti, samozrejme v rámci normálnych tehotenských obmedzení. 

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.